niedziela, 7 czerwca 2015

CO ZROBIĆ BY WŁOSY SZYBKO SIĘ NIE PRZETŁUSZCZAŁY?

                                    PŁUKANKA ZIOŁOWA:

Mając tłuste włosy, powinniśmy mieć w domu zawsze tymianek, podbiał, skrzyp lub rozmaryn. Wszystkie wymienione środki można w stanie zasuszonym nabyć w sklepie zielarskim. Są to idealne zioła do delikatnej pielęgnacji tłustych włosów. Poniżej krótki przewodnik, czemu służą poszczególne zioła:

- tymianek: dezynfekuje i oczyszcza;

- podbiał: zawiera siarkę i pomaga wyhamować nadczynność gruczołów łojowych;

- skrzyp: działa leczniczo przy skórze głowy skłonnej do lekkich podrażnień;

- rozmaryn: lekko rozszerza naczynia, ułatwiając w ten sposób łagodny odpływ łoju z gruczołów, co zapobiega zapychaniu się porów.


WYTWARZANIE I STOSOWANIE: 

Płukankę ziołową jest bardzo łatwo wytworzyć- robimy ją jak herbatę. Na filiżankę wody bierzemy mniej więcej jedną łyżeczkę do herbaty suszonych ziół. Zioła zalewamy wrzątkiem i dajemy naciągnąć, aż napar osiągnie temperaturę ciała. Płyn odcedzamy na drobnym sitku i filtrujemy przez papierowy filtr do kawy. Pomału wylewamy płyn na włosy, lekko przy tym masując, by dostał się też do skóry. Po zabiegu włosów nie spłukujemy.


Po myciu i płukaniu włosów suszymy je delikatnie i łagodnie, uprzednio lekko podgrzanymi ręcznikami frotowymi. Gdy tylko nastręczy się taka możliwość, powinniśmy włosy suszyć w słońcu, to działa bardzo zdrowotnie na podłoże włosów i (jak już wspomniałam w poście o wskazówkach do pielęgnacji włosów- kliknij pomaga w walce z łupieżem (oczywiście jak przy opalaniu, musi być do odpowiednia, stonowana dawka słońca). Nie należy jednak tego czynić w jaskrawym popołudniowym słońcu, gdyż silny upał podrażnia z kolei skórę głowy, pobudzając ją do silniejszego wydzielania potu i łoju. Jest to niekorzystne zjawisko, podobne do tego, które wywołuje suszarka stojakowa, nawet u fryzjera powinniśmy przed włożeniem głowy pod kaptur przestawić przełącznik na pół mocy.

Przed zakręceniem włosów na wałki dajmy im chwilę przeschnąć- skraca to znacznie czas schnięcia na wałkach. Jeśli włosy do ułożenia wymagają utrwalacza, zrezygnujmy z gotowego kupnego. Użyjmy lepiej sporządzonego  własnoręcznie usztywniacza miodowego- kliknij , który nie skleja włosów, a nadaje im przepiękny kształt.
Im więcej skóra jest masowana, tym bardziej gruczoły łojowe są pobudzane do działania. Przy tłustych włosach odpada więc obowiązkowe 100 pociągnięć szczotką dziennie, jak również masaże skóry głowy. Obok mycia istotną rzeczą w pielęgnacji skóry głowy jest łagodne dezynfekowanie. Woda do włosów daje się wmasować w skórę głowy bez intensywnego masażu. Do tego celu najbardziej nadaje się woda hamamelisowa. Nanosimy ją dzieląc włosy na pasma i zakrapiając pojawiającą się między nimi skórę przy pomocy pipetki. Drugą ręką możemy wodę lekko rozmasowywać. Wodę hamamelisową należy stosować regularnie, gdyż pomaga ona w uregulowaniu działalności gruczołów łojowych, lekko dezynfekuje i pielęgnuje łatwo ulegającą podrażnieniom skórę głowy. 

Z tłustymi włosami zwykle idą w parze suche i porowate końcówki włosów. Wynika to z radykalnego działania szamponów odtłuszczających, wysuszających sprayów, wody czy wzmacniacza. By się ich szybko pozbyć przed myciem, należy w końcówki wmasować nieco oleju. Podczas działania- co najmniej 20 minut- nie należy włosów nakrywać.


MASECZKI
Włosy tłuste przynajmniej raz w miesiącu wymagają zastosowania maseczki, pielęgnującej nie tylko włosy, ale i skórę pod nimi. Do tego celu nadają się: maseczka z olejku ziołowego lub nie mniej skuteczna maseczka cytrynowa, której przepis to:

MASECZKA CYTRYNOWA:

Do maseczki cytrynowej nie potrzebujemy nic prócz soku z dwóch świeżych cytryn. Soku nie nanosimy bezpośrednio na włosy, lecz na skórę pod nimi i lekko masujemy. Im suchsze są końcówki, tym mniej soku cytrynowego powinno mieć z nimi styczność. Po delikatnym wmasowaniu soku w skórę głowy przeczesujemy lekko włosy grzebieniem. Przy szorstkich końcówkach czeszemy tylko do połowy długości włosów. Po dwudziestu minutach maseczkę zmywamy.
Sok cytrynowy jest znakomitym środkiem przeciw tłustym włosom, działa antyseptycznie, ściągająco, jednocześnie regulując krążenie. Pod jego wpływem włosy stają się błyszczące i dobrze się układają.

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za podzielenie się ze mną swoją opinią. Na pewno za niedługo postaram się odpowiedzieć :)

TRANSLATE